Poradna

 

PORADNA

 

 

Jak vybrat hokejové brusle
  
Pokročilost hráče

Brusle jsme rozdělili do kategorií podle zkušeností a pokročilosti hráče. Začátečníkům nedoporučujeme rovnou kupovat brusle nejvyšších kategorií, protože jsou tvrdší.


Kategorie pokročilosti:

1.    Poloprofesionální a profesionální hokej – tvrdé a maximálně pevné brusle zaměřeny na výkon a vysokou ochranu pro časté hraní.
2.    Amatérský hokej - pro soutěže na úrovni okresního přeboru. Brusle mají pevnou botu, která poskytuje vyšší ochranu.
3.    Rekreační a hobby hokej – brusle menší tuhosti pro pravidelné hráče tzv. bezkontaktního hokeje. Hodí se pro hraní 1-2x týdně.
4.    Vhodné pouze pro bruslení – vzhledem k pevnosti a povaze brusle je vhodná pouze pro rekreační bruslení, ale ne pro hokej.

 

Styl bruslení
Rozlišování bruslí podle stylu bruslení má opravdový smysl hlavně v oblasti top modelů, které díky použitým technologiím lépe odpovídají filozofii bruslení hráče. 

Frekvenční styl - pro agresivní herní styl s rychlými starty, nečekanými otočkami a prudkým bržděním. Brusle přizpůsobené bruslení s vysokou frekvencí.
Silový styl – pro delší skluz a větší oblouky, vyšší stabilita.

Univerzální – klasické brusle, které nejsou specificky zaměřeny. Tyto brusle představují kombinací obou výše uvedených typů. Jedná se o nejrozšířenější typ bruslí v nejpopulárnější cenové hladině do 5.000 Kč. Je to ideální typ pro pravidelně hrající amatéry a hobby hráče.

Levnější modely jsou vždy vyrobeny pro maximálně výhodný poměr stability a obratnosti hráče.

 


Jak vybrat velikost bruslí
Velikost bruslí volíme většinou o jedno číslo větší, než jakou máme běžnou obuv, noha se při bruslení malinko rozplácne a je třeba počítat se silnější ponožkou.


Šířka bruslí
Nižší a levnější modely se vyrábějí vždy jen v jedné univerzální šířce (označené jako R- Regular). U vyšších modelů si můžete zvolit běžnou užší nohu (označení D) nebo širokou nohu (označení E nebo EE). 
Tip při zkoušení: nezapomeňte zkoušet na hokejovou ponožku.

 

 

 

 


Jak vybrat hokejovou helmu 

 
Pohodlí a komfort
Obecně by se dalo říci, že čím je helma pohodlnější, tím je vyšší cena a naopak. Levnější modely jsou vybaveny pěnovou výstelkou, která má svou určitou tvrdost a při delším hraní je pak helma nepohodlná a tlačí.
Hráčům, kteří chtějí na ledě strávit více času, doporučujeme vybrat helmu pohodlnější. Nové technologie výroby ultra měkkých pěn z paměťovým efektem nebo nejnovější gelové materiály drží vaší hlavu jako v bavlnce.
Ideální helma je taková, která nikde netlačí, je lehká a maximálně odvětraná.


 
                        

 


Nastavení šroubovákem nebo bez
Téměř každá helma se dá přesně nastavit podle tvaru hlavy, kterou má každý člověk jiný. Levnější modely mají systém nastavení velikosti zajištěn klasickými šrouby, které se povolí a po nastavení velikosti opět utáhnou. Propracovanější systém nastavení velikosti je rychlým a jednoduchým povolením upínacího systému, který dovoluje hráči utáhnout požadované nastavení přímo na hlavě bez sundání.
 
Nejpropracovanější systém nastavení velikosti je centrálně jednou pákou

    

 

Jak vybrat velikost helmy

 
Velikost helmy se může lišit podle značky helmy.

 

 

 

Jak vybrat hokejku 
Materiál hokejky
Mezi klasické materiály hokejek patří dřevo, které v kombinaci ze sklolaminátem patřilo mezi nejrozšířenější materiál na výrobu holí. Zastánci klasické dřevěné hokejky mají čím dál tím menší výběr, protože hitem posledních let se stal karbonový kompozit.
Kompozitové hokejky se objevují i v nejnižších řadách a kompozit začíná kralovat ve všech výkonnostních třídách. Mezi největší výhody kompozitu patří velmi nízká hmotnost a možnost libovolně materiál vrstvit a tvarovat.


Tvrdost hokejky
Pro spoustu hráčů je parametr tvrdosti hole nepodstatný, ale pro amatérské a poloprofesionální hráče je velice důležitý. Každá hokejka má tvrdost vyznačenou na shaftu hole. Tento údaj značí, jak lehce se hůl prohne.
Nejčastěji je tvrdost vyjádřena číslem. Čím vyšší číslo, tím tvrdší hůl. Zároveň platí, že čím je hůl tvrdší, tím by měl mít hráč lepší techniku střely a sílu potřebnou k efektivitě střely. Mezi dospělými hráči je nejoblíbenější tvrdost 87 - 95.


Tvrdost    kategorie
35 - 50      extra měkká                   žák
50 - 67      velmi měkká                   junior
67 - 80      měkká                            dorostenec
80 - 120    středně tvrdá až tvrdá    dospělý
 
 
 
Tvrdost se někdy označuje také počtem písmen X, čím tvrdší, tím více písmen X. Např.: X-Stiff, XX-Stiff, XXX-Extra Stiff. Obecně lze říci, že měkčí hole užívají útočníci střílející švihem, tvrdší potom obránci často střílející nápřahem.


Délka hokejky
Obecně se dá říci, že délka hokejky by měla hráči dosahovat po bradu, když hráč stojí na bruslích a hokejku má opřenou o špičku čepele. Jinak je délka hokejky individuální věc. Pokud je hokejka vyrobena z kompozitu je možno ji prodloužit nástavcem. V případě, že je hokejka dlouhá dá se jednoduše zkrátit zaříznutím.

 

Povrch shaftu
 Povrch shaftu hole může být opatřen protiskluzovou úpravou. Tento protiskluzový grip zlepšuje ovladatelnost a cit pro držení hole. U nejvyšších modelů je tento lepivý povrch doplněn také strukturou povrchu hole, která navíc snižuje riziko vyklouznutí z rukavic. Požadavky hráčů jsou různé podle zvyklostí a zkušeností.

Jak vybrat zahnutí hokejky
Při nákupu hokejky je důležité myslet na dvě základní charakteristiky čepele stranu a typ zahnutí.

 

Strana zahnutí
Pro výběr správného zahnutí hole máme jednoduchou pomůcku: 
pokud držíte hokejku klasickým způsobem - levá ruka dole zvolte zahnutí levé (L), 
pokud držíte hokejku tak, že máte pravou ruku dole, zvolte zahnutí hole pravé (R).


 

 

Typ zahnutí
Typ zahnutí závisí na zvyklostech hráče. Mnoho hokejek má zahnutí podle hráčů (Naslund, Sakic atd.) nebo má zahnutí specifické označení výrobcem.
Číselně vyjádřená zahnutí jsou již v současné době u většiny výrobců sjednocená, ale i tak se mohou vyskytovat mírné rozdíly. Je to patrné i z obrázků.

Typy zahnutí pro jednotlivé značky:

 

 

 

 

Nejpopulárnější zahnutí Bauer je momentálně P92 (označované někdy jako Sakic, Naslund nebo Backström), ostatní zahnutí jsme schopni zajistit dle aktuálních skladových zásob dodavatele.

 


 


 
 
Nejpopulárnější zahnutí Reebok / CCM je číslo 11 a 19, ostatní zahnutí jsme schopni zajistit dle aktuálních 
skladových zásob dodavatele.

 

 

 


Nejpopulárnější zahnutí Salming je číslo 11, ostatní zahnutí jsme schopni zajistit dle aktuálních skladových zásob dodavatele.

 Nejpopulárnější zahnutí Fischer je číslo 19, ostatní zahnutí jsme schopni zajistit dle aktuálních skladových zásob dodavatele.


 

 

 


 

 

 

Jak vybrat hokejové rukavice 

 

Ochrana prstů
Jeden z největších rozdílů mezi modely hokejových rukavic je provedení a důmyslnost pěnových chráničů. Čím více rukavice chrání, tím více jsou určeny pro závodní hokej plný nejrůznějších střetů a sekání do rukavic.

Dělení prstů
Způsob dělení prstů výrazně ovlivňuje cit pro držení hokejky a tím i cit pro kontrolu a zpracování puku. Levnější modely mají prsty dvojdílně členěné. Kvalitnější modely mají prsty trojdílně členěné pro dokonalý cit a úchop hole.

Materiál rukavic
Nejpoužívanějším vnějším materiálem na výrobu rukavic je umělá kůže, která zajišťuje dlouhou trvanlivost a odolnost. Některé mohou být vyrobeny z nylonové síťoviny, která sice nezaručuje tak dlouhou trvanlivost, ale je lehká a prodyšná.
Použitým lehkým nylonovým materiálem jsou specifické i některé profesionální top modely, které jsou z tohoto materiálu vyrobeny z toho důvodu, že takovým hráčům většinou nezáleží na tom, jak dlouho rukavice vydrží, ale aby byly co nejlehčí.

Materiál dlaně je buď jednodílná základní kůže, nebo nejrůznější prošívané a jinak zdvojené kůže, které zlepšují grip a prodlužují životnost.
Jak vybrat velikost rukavic

Pro určení správné velikosti rukavic je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně délku prstů.
Obecně by se dalo říci, že každému hráči do výšky 170 cm budou sedět rukavice ve velikosti 13". Hráč, který měří 170 až 180 cm, bude potřebovat 14". A hráč, který je vyšší jak 180 cm bude potřebovat 15".
Konkrétní velikosti rukavic a doporučenou výšku najdete u každé velikosti.

 

Tabulka velikostí rukavic Bauer:
velikost
(palce)    výška hráče
(cm)
  8"      98 - 124 cm
  9"    114 - 140 cm
10"    130 - 142 cm
11"    140 - 152 cm
12"    150 - 163 cm
13"    165 - 175 cm
14"    170 - 180 cm
15"    175 - 185 cm


Tabulka velikostí rukavic Reebok / CCM:
velikost

(palce)    výška hráče
(cm)
  8"      98 - 110 cm
  9"    105 - 110 cm
10"    110 - 120 cm
11"    120 - 130 cm
12"    140 - 150 cm
13"    150 - 170 cm
14"    170 - 180 cm
15"    180 - 190 cm
16"    190 - 205 cm

 

 

 

 

 

Jak vybrat hokejové holeně


 

Komfort
Při výběru chráničů holení vybíráme nejdříve podle toho, jak často budeme hokej hrát. Pro rekreační hráče stačí základní modely bez odvětrávání s jednoduchou výstelkou. Kvalitnější vyšší řady mají výstelku dělenou a vyjímatelnou pro rychlejší vyschnutí a vyšší komfort během hry. Ty nejvyšší modely mají navíc dokonale odvětraný plast chrániče pro maximální prodyšnost.

 

Upínání
Mezi největší rozdíly patří počet pásků z pružné gumy opatřené suchým zipem. Čím více upínací systém pásků obsahuje, tím je pohodlnější a pro řádné upnutí chrániče na noze je tak potřeba menší síly.
Upínací pásky tolik netlačí a chránič na noze lépe sedí. Posledním trendem je trojnásobný systém pásků nebo upínací pásky překřížené.

            


Rozšířená ochrana
 Ty nejvyšší modely mají v oblasti kolena rozšířené chránění a profesionální hráč je tak lépe chráněn před střelami. Některé holeně mají rozšířený lýtkový chránič pro zvýšenou ochranu při kontaktu s pukem z boční strany.


 

 

Výběr správné velikosti chráničů holení
Pro určení správné velikosti holení je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně délky nohou.

Velikost chráničů holení se uvádí v palcích. Délka holeně se měří od místa, kde nárt přechází v holenní kost až po střed kolenního kloubu (jablka). Rozměr změřte krejčovským metrem a naměřený rozměr pak porovnejte v níže uvedených tabulkách jednotlivých značek (velikosti se mohou pro různé značky lišit).
 

Tip prodejce: Při volbě velikosti holení je třeba přihlédnout kam si dáváte jazyk bruslí. Velikost holení volte:
•    Menší pokud dáváte holeně pod jazyk bruslí zevnitř.
•    Větší pokud dáváte holeně nad jazyk bruslí zvenku.

 

Tabulky velikostí jednotlivých výrobců
Bauer / Mission
                          ŽÁK                                              JUNIOR                                            SENIOR
délka (palce)       7"                8"                9"               10"              11"             12"              13"              14"              15"              16"          17"        18"
výška (cm)    100 - 124    109 - 132    114 - 140    130 - 142    140 - 152    150 - 163    165 - 175    170 - 180    175 - 185    180 - 191    185 +    190 +

 

Reebok / CCM 
                      ŽÁK                    JUNIOR                                       SENIOR
délka (palce)    8"          9"             10"            11"            12"            13"            14"        15"      16"      17"      18"
výška (cm)    -110    110-120    120-130    130-140    140-150    150-160    160-170    175-    180-    185-    190-

 

 

 

Jak vybrat chrániče ramen


 
Ochrana
Největším rozdílem mezi základním modelem a řadou určenou pro profesionály je robustnost a stupeň ochrany. Nejvíce je zvýšená ochrana ramen poznat v ramenních kloubech a v ochraně bicepsů.
Hobby hráč nepotřebuje ramena, která jsou natolik masivní, že by ho mohla omezovat při hře, protože při amatérském hokeji se kontaktní hokej téměř nehraje a souboje u mantinelů jsou spíše vyjímkou.
 
Nejcitlivější místo v oblasti soláru je opatřeno vyztuženým chráničem z tvrdšího materiálu. Nejvyšší modely mají toto místo opatřeno pěnovým chráničem z měkké pěny nebo dokonce gelu, který dokonale absorbuje nárazy a tlumí tak případné zranění.
Upínací systém
Upínací systém bývá většinou řešen klasickými pružnými pásky se suchým zipem. Dva široké pásky jsou pro utažení hrudníku a dva pásky pro utažení okolo ruky.

   

 

Jak vybrat velikost chrániče ramen
Pro určení správné velikosti ramen je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně obvod hrudníku.
Obecně: Velikosti ramen se většinou uvádějí pomocí označení; S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra Large. Pro správné zařazení do určité kategorie je rozhodující rozměr obvodu hrudníku.
Krejčovským metrem si nejdříve změřte obvod vašeho hrudníku přes prsa a naměřený rozměr pak porovnejte v níže uvedených tabulkách jednotlivých značek (velikosti se mohou pro různé značky lišit)!!!
Vhodné je zvolit takovou velikost, u které jste se svým naměřeným rozměrem dostali doprostřed uvedeného intervalu v cm, protože v rámci tohoto intervalu jsou ramena nejlépe připevnitelná páskem se suchým zipem. Ramena by neměla být volná, aby se při nárazu neotáčela.

 

Bauer    ŽÁK    JUNIOR    SENIOR
                            S               L               S              M               L               S              M               L              XL
Výška (cm)    100-124    114-140    130-142    140-152    150-163    165-175    170-180    175-185    180-191
Hrudník (cm)    55-66        61-71        66-76        71-81        76-86       91-102      97-107    102-112        107+

 

RBK /CCM    ŽÁK    JUNIOR    SENIOR
                        S           M               L               S               M              L               S               M               L          XL
výška (cm)    -110    105-125    120-135    135-145    145-160    155-170    160-170    170-180    180-190    180-

 


 

 

Jak vybrat hokejové kalhoty 
Ochrana
Při výběru hokejových kalhot se vybírá podle toho, jaký stupeň ochrany potřebujeme podle úrovně hry.
Pro občasné rekreační hráče bohatě postačí základní model kalhot, který má hlavní úkol chránit stehna a v menší míře i oblast ledvin a kostrče.
Propracovanější kalhoty mají zvýšené chránění v bočních a zadních partiích.
U nejvyšších modelů je navíc páteř chráněna pěnovou nebo gelovou výstelkou pro dokonalou absorbci nárazů.

 

Utahování
Systém utahování kalhot v pase je u všech modelů hodně podobný. Nejčastěji je to řešeno páskem s přezkou, který bývá často doplněn o tkaničku. Téměř každé kalhoty jsou vybaveny knoflíky pro připojení hokejových kšand. Dalším způsobem je pak upínání přezkou.

  


 
Rozepínací nohavice
Lepší modely kalhot mají možnost rozepnout nohavice kalhot. Rozepnutím nohavic se výrazně zlepší oblékání výstroje. Navíc takto vybavené kalhoty umožňují oblékání kalhot i s obutými bruslemi.


   

 

Jak vybrat velikost kalhot

Pro určení správné velikosti kalhot je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně obvod pasu.
Obecně by se dalo říci, že každému hráči do výšky 170 cm budou sedět kalhoty ve velikosti M. Hráč, který měří 170 až 180 cm, bude potřebovat L a hráč, který je vyšší jak 180 cm bude potřebovat XL.
Velikosti kalhot se většinou uvádějí pomocí označení; S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra large atd. Pro správné zařazení do určité kategorie je rozhodující rozměr obvodu pasu, jako pomocné kritérium používejte výšku. 

Krejčovským metrem si nejdříve změřte obvod Vašeho pasu a naměřený rozměr pak porovnejte v níže uvedených tabulkách jednotlivých značek (velikosti se mohou pro různé značky lišit)!!! Vhodné je zvolit takovou velikost, u které jste se svým naměřeným rozměrem dostali doprostřed uvedeného intervalu v cm, protože v rámci tohoto intervalu jsou kalhoty nejlépe stahovatelné páskem. 

Zároveň by měla zvolené velikosti přibližně odpovídat i výška, ale šířka pasu je hlavní kritérium pro výběr. Např. pokud měříte 1,8m a máte v pase 105 cm, zvolte velikost XXL.

Bauer              ŽÁK                                         JUNIOR                                                                        SENIOR
                           S              M               L               S              M               L              LT              XL             S              M               L              XL         XXL
výška (cm)    100-124    109-132    119-140    130-140    137-147    145-147    152-163    152-163    165-175    170-180    175-185    180-191    185+
pas (cm)         51-56         53-58        53-58        56-61        61-66        66-71        66-71       71-76         76-86        81-91        86-97       91-102     102+

 

Rbk / CCM       ŽÁK           JUNIOR                                                   SENIOR
                           M        L        S           M              L              XL              S              M            L      XL     XXL
výška (cm)       -110    120    130    130-140    140-160    160-170    165-175    175-180    180    185    190-

 

 

 


Jak vybrat hokejové lokty


 
Ochrana
Hokejové chrániče loktů mají za hlavní úkol ochránit loketní kloub a předloktí. Profesionální vyšší modely mají také často prodlouženou délku pro zvýšenou ochranu předloktí ve spodní části a ochranu bicepsů v části horní.


Upínání
Mezi největší rozdíly v upínacích systémech patří počet upínacích pásků a způsob jejich uchycení. Základní chrániče mají vždy alespoň dva jednoduché pásky z pružné gumy zakončené suchým zipem. Novinkou v oblasti zapínání loktů je různé křížení upínacích pásků, a nebo trojitý systém gumových pásů.

 

Materiál výstelky
Výstelka bývá nejčastěji vyrobena z lehké nylonové síťoviny, která má za úkol rychle odvádět pot a přebytečnou vlhkost od pokožky. Nejvyšší modely jsou navíc ještě opatřeny materiálem z antibakteriálními přísadami.


Jak vybrat velikost chráničů loktů
Velikosti loketních chráničů se většinou uvádějí pomocí označení; S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra large atd. Velikost určuje délka chrániče měřená od předloktí k přibližně polovině bicepsu na ruce ohlé do pravého úhlu. Rozměr lze změřit krejčovským metrem po vnějším obvodu ruky přes loketní kloub. Naměřený rozměr pak porovnejte v níže uvedených tabulkách jednotlivých značek (velikosti se mohou pro různé značky lišit). U loketních chráničů doporučujeme pro zvolení velikosti použít také tabulku rychlého vyhledávání velikostí, kde je možné se do velikostních kategorií zařadit i podle váhy nebo výšky. 

Náš tip:
1.    Pokud nyní hrajete v loktech, zvolte velikost podle nich, rozdíl mezi jednotlivými modely a značkami je minimální.
2.    Orientačně můžete postupovat také podle následujícího klíče: velikost L (většina seniorů, od 175 cm výšky, standardní váha), M(menší senioři, přibližně do 175 cm)

 

Bauer / Mission
                        ŽÁK                              JUNIOR                        SENIOR
velikost               S                 L                  S                 L                S                 M                 L
věk                   4 - 7            6 - 9             8 - 11        11 - 14           14 +            14 +            15 +
váha (kg)        18 - 27        23 - 32         27 - 41       36 - 50         54 - 73        64 - 82       73 - 91
výška (cm)    100 - 124    114 - 140    130 - 147    140 - 163    165 - 175    170 - 180    175 - 185
délka (cm)       18-20           20-23           23-28         25-30          30-33          33-36         36-38

 

Reebok / CCM
                      ŽÁK                                      JUNIOR                                     SENIOR
velikost            S           M               L               S               M              L               S           M         L        XL
výška (cm)    -110    105-125    120-135    135-145    140-150    150-160    160-170    175-    180-    185-